Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Az Egyesült Államok támogatja Közép-Európa energiabiztonságának megerősítését – jelentette ki szerdán az MTI-nek nyilatkozva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az amerikai külügyminisztériumban folytatott tárgyalása után, amelyen védelmébe vette a paksi atomerőmű-beruházást és a Déli Áramlat földgáz-vezeték megépítését is.
Az amerikai külügyminisztérium energiaügyekért felelős különmegbízottjával, Amos Hochsteinnel folytatott megbeszélésen egyetértettek abban, hogy Közép-Európa energiabiztonsága és általános biztonsága szempontjából is kritikus fontosságú az észak-déli irányú energiafolyosó létrehozása. Szijjártó Péter elmondta, az Egyesült Államok kormánya is elismeréssel illette ennek az egyik legfontosabb láncszemét, a magyar és a szlovák gázvezeték-rendszereket összekötő interkonnektort, amely a jövő évben lesz kész arra, hogy kereskedelmi forgalomba álljon.
A felek megállapodtak, hogy együttműködnek a teljes észak-déli irányú összeköttetéshez szükséges újabb beruházások létrejötte érdekében. A miniszter rámutatott: az Egyesült Államok kormánya is támogatja, hogy minél előbb megépüljön az LNG-terminál (cseppfolyósított gázszállítmányok fogadására kialakítandó állomás) a horvát tengerparton, és számítani lehet az Egyesült Államok segítségére abban, hogy mielőbb megindulhasson a magyar-horvát interkonnetktoron a kétirányú forgalmazás.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy ma még csak Magyarország tud Horvátország irányába gázt szállítani. Szijjártó Péter szerint az amerikai energiaügyi különmegbízott kijelentette, az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy ez a kétirányú forgalmazási lehetőség mielőbb létrejöjjön, „ezért számíthatunk a támogatásukra”. „Abban is egyetértettünk, hogy az Európai Uniónak meg kellene határoznia néhány olyan kiemelt prioritású beruházást, amely a közép-európai energiaellátás biztonságát jelentősen növelni tudná, ilyen például a magyar-horvát interkonnektor kétirányúvá tétele és az LNG-terminál kiépítése a horvát tengerpatron” – fogalmazott a miniszter.
Szijjártó Péter közölte: elmondta a különmegbízottnak, hogy Magyarország megvalósítja a paksi atomerőmű-beruházást, amely a magyar energiabiztonság egyik legfontosabb mérföldköve lesz. Azt is elmondta, a kormány arra törekszik, hogy Európában Magyarországon legyenek a legalacsonyabb energiaárak, s hogy a befektetni szándékozó vállalatok számára itt jöjjön létre a lehető legversenyképesebb gazdasági környezet. „Elmondtam azt is, hogy a magyar kormány továbbra is támogatja a Déli Áramlat gázvezeték megépítését, tekintettel arra, hogy ez az útvonal-diverzifikáció tekintetében előrelépést jelent, és így hozzájárul Közép-Európa energiabiztonságához” – tette hozzá.
Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy ezt a tárgyalópartnere hogyan fogadta, a miniszter elmondta, hogy Paks ügyét nem kommentálta az amerikai energiaügyi különmegbízott, de a Déli Áramlattal kapcsolatban Amos Hochstein megismételte a már korábbi amerikai kifogásokat és fenntartásokat. „Arra hívtam fel a figyelmét, hogy a Nabucco bukásával Európa elvesztette azt a lehetőséget, hogy mind az útvonalakat, mind a forrásokat diverzifikálja. Jelenleg egyetlen egy olyan projekt van, amely diverzifikációt jelent, ez a Déli Áramlat, még akkor is, ha csak az útvonalak diverzifikációját jelenti. De mivel diverzifikáció, ezért hozzájárul a közép-európai térség biztonságához” – fogalmazott a miniszter.
Szijjártó Péter szavai szerint az Egyesült Államok kormánya elismeréssel figyelte az Ukrajna irányába történő magyar gázszállításokat. A tárcavezető arról tájékoztatta Amos Hochsteint, hogy jelenleg a magyarországi gáztározók feltöltése zajlik a téli időszakra való felkészülés érdekében.
Szijjártó Péter a Világbank pénzügyi igazgatója, Bertrand Badré társaságában részt vett egy, a Nemzetközi Pénzügyi Társaság (International Financial Corporation, IFC), a Világbank-csoport pénzügyi intézete és a magyar Eximbank közötti egyezmény aláírásán. A megállapodás szerint az Eximbank 50 millió dollárral csatlakozik az IFC egymilliárd dolláros új pénzügyi alapjához, amely fejlődő országok kereskedelmi bankjaiban szerez majd részesedést. A miniszter szerint ez egyfelől a hozam szempontjából is eredményes lehet, másfelől pedig a magyar Eximbank számára az alap tulajdonszerzése megkönnyíti majd az adott országba irányuló magyar export finanszírozását, és egyben a helyismeret-szerzést is lehetővé teszi, ami szintén a kivitel növelésének eleme.
Szijjártó Péter a nap folyamán találkozott a Cargill nagyvállalat vezetőivel és a USA Today napilap szerkesztőivel is.